Daliborka

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Daliborka

Geographical coordinates: 50.09236111 14.405

Wikipedia

Czech Daliborka

Daliborka je válcová pevnostní věž postavená v roce 1496 za vlády Vladislava Jagellonského stavitelem Benediktem Riedem. Je pojmenovaná podle prvního vězně drženého v jejím žaláři, Dalibora z Kozojed. S ním spojené pověsti a také opera Bedřicha Smetany Dalibor přispěly k tomu, že je Daliborka nejznámější z trojice válcových, pozdně gotických věží severního opevnění Pražského hradu.

Kruhová stavba Daliborky byla dokončena roku 1496. Na východní straně věže je zasazen štít s monogramem W – Wladislaus s korunou a letopočtem, který jako pečeť dotvrzuje rok, kdy věž začala plnit svou funkci žaláře. Původní budova byla o dvě patra vyšší než dnes, horní část věže však vyhořela a nebyla již nikdy do původní výše dobudována. Tloušťka zdi, která dosahuje dvou metrů, předurčila Daliborku k tomu, aby se stala obávaným a doslova nedobytným vězením. Žalář byl vlastně dvoupatrový, vězni byli vsazeni buď do patra o průměru sedmi metrů, do prostory, která byla rozdělena přepážkami na jednotlivé cely, anebo byli spuštěni do spodní části věže, do tak zvaného džbánu, vyhloubeného šest metrů pod podlahou.

Daliborka stojí na konci Zlaté uličky a byla součástí ji lemujícího opevnění Pražského hradu. Sloužila také jako vězení. Prvním vězněm byl Dalibor z Kozojed, podle nějž je věž pojmenována. Dalším ze známých vězňů byl mecenáš věd a umění, hrabě František Antonín Sporck, který zde byl vězněn po dobu patnácti týdnů a to pro neplacení dluhů. Z vězení ho osvobodil až zásah Karla VI. Věž byla již roku 1547 – po stavovském odboji – obsazena uvězněnými pražskými měšťany a v době pobělohorské se Daliborka stala těžkým vězením pro účastníky revolty. Dle zprávy o archeologickém průzkumu věže byly v kanále ústícím do Jeleního příkopu nalezeny zbytky lidské kostry. Vězeň na úzké cestě zahynul dříve, než se dostal k ústí. Na odstranění posledních třiceti centimetrů hlíny, která ho dělila od svobody mu nestačily síly. Roku 1781 Daliborka vyhořela a při opravách o rok později byla snížena o jedno patro. Jako vězení už nesloužila a v roce 1883 byla zpřístupněna veřejnosti.

Source: Daliborka

German Daliborka

Die Daliborka ist ein gotischer Befestigungsturm der Prager Burg, der als Hungerturm genutzt wurde. Er ist nach dem ersten Insassen, Dalibor von Kozojedy, benannt.

Der Rundturm befindet sich am nordöstlichen Eck der Burg und schließt an das berühmte Goldene Gässchen an. Im Kellergeschoss befinden sich vier Gefängniszellen mit einem Verlies darunter. Der böhmische König Vladislav Jagiello ließ den Turm 1496 von Baumeister Benedikt Ried errichten. Zwei Jahre später wurde der wegen Raubes verurteilte Ritter Dalibor in den Turm gesperrt und hingerichtet. Smetanas Oper Dalibor beruht auf dem Stoff. Der Kunstmäzen Franz Anton von Sporck war ebenfalls in der Daliborka inhaftiert. Als Gefängnis diente sie bis zum Jahr 1781. Nach einem Brand in diesem Jahr wurde der Turm um ein Stockwerk auf fünf verkleinert.

Der Turm steht zur Besichtigung offen und enthält eine Ausstellung zur peinlichen Befragung.

Source: Daliborka

French Tour Daliborka

La tour Daliborka, aussi appelée tour Dalibor, est une tour fortifiée à Prague, en République tchèque. Constituant l'angle nord-est de l'enceinte du château de Prague, elle accueille aujourd'hui une exposition d'instruments de torture. Son histoire a inspiré au compositeur Bedřich Smetana son opéra Dalibor.

À croire Gustav Meyrink, l'auteur en 1915 du Golem, c'était un lieu de torture : « Une ombre massive se dresse très haut, la tête dans un bonnet rigide noir : la Daliborka, la Tour de la faim, où jadis les hommes se mouraient tandis que plus bas, dans la Fosse aux cerfs, les rois traquaient le gibier ».

Source: Tour Daliborka

Hungarian Daliborka torony

Az Arany utcácska keleti végén, a Szarvas-árok (csehül: Jelení příkop) fölött magasló, kerek alaprajzú Daliborka torony a prágai vár északkeleti sarokbástyája. 1496-ban építette Benedikt Ried. Fala alul 2,6 m vastag. Eredetileg magasabb volt, de egy tűzvész után csak öt emeletét tartották meg. A fölső szintnek nincs mennyezete, csak a toronysisak fedi.

1498–1781 között börtönnek használták – eleinte csak nemeseket zártak ide, később már másokat is. Nevét első rabjáról Kozojedi Daliborról kapta. A torony másik nevezetes rabja az ismert művészetpártoló František Antonín Sporck gróf volt.

A boltozatos alagsort négy zárkára osztották; ezekbe a körfolyosóról kötélen engedték le a foglyokat. Az alagsor alatt van még egy, feltáratlan szint — lehet, hogy valaha az is börtön volt.

A torony a várat bemutató vezetett túra egyik helyszíne. A körfolyosón megtekinthető a kötélcsiga; az egyik cellában néhány kínzóeszközt állítottak ki.

Source: Daliborka torony

Polish Wieża Dalibora

Wieża Dalibora (Daliborka) – wieża zbudowana w XV wieku przez niemieckiego architekta Benedykta Rieda. Znajduje się na końcu Złotej Uliczki na Hradczanach w Pradze.

Wieża zbudowana jako część fortyfikacji wzniesionych przez króla Władysława Jagiellończyka. Następnie przekształcona na więzienie. Pierwszym więźniem, od którego pochodzi nazwa wieży, był rycerz Dalibor z Kozojed, który został skazany ponieważ obronił zbuntowanych chłopów przed swoim panem. Według legendy w celu zabicia nudy Dalibor nauczył się grać na skrzypcach. Podobno nawet po jego śmierci można było usłyszeć rzewne dźwięki skrzypiec i zawodzenie dochodzące z wieży. Legenda ta zainspirowała czeskiego kompozytora Bedřicha Smetanę do napisania opery Dalibor.

Obecnie w wieży znajduje się muzeum narzędzi tortur, które pochodzą z czasów od średniowiecza do końca XVIII w., kiedy w Czechach tortury zostały zakazane.

Source: Wieża Dalibora

Slovak Daliborka

Daliborka je pevnostná veža postavená v roku 1496 za vlády Vladislava II. Jagelovského staviteľom Benediktom Rejtom. Bola súčasťou hradného opevnenia Pražského hradu a stojí na konci Zlatej uličky. Slúžila až do roku 1781, kedy vyhorela, ako väzenie. Prvým väzňom bol Dalibor z Kozojed, po ktorom je pomenovaná, ďalším zo známych väzňov bol mecenáš gróf František Antonín Špork.

V roku 1782 bola znížená o jedno poschodie a v roku 1883 bola sprístupnená verejnosti.

Source: Daliborka

Wikivoyage

English The Daliborka

Built by Prince Vladislav in 1496, the tower at the far end of the castle is part of a new fortified wall. Its first prisoner was a recalcitrant knight named Dalibor who, according to legend, played his violin very sadly at the wall serenading the castle residents. Though, the thickness of the walls makes that legend a little unlikely. No one would have been able to hear him outside! Today the tower holds a small display of prison and torture techniques used during that time.

SourcePrague/Castle and Lesser Town (en.wikivoyage.org)

Russian Башня Далиборка

Typesee
fr tour Daliborkahu Daliborka toronypl Wieża Dalibora
Wikidata Updated: Fri Jul 23 2021 10:25:39