Wooden articular church of Hronsek

church

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Articular church, Hronsek

Geographical coordinates: 48.648938888889 19.154902777778

Wikipedia

English Wooden articular church of Hronsek

Wooden articular church of Hronsek is a Lutheran church situated in the village of Hronsek, in Slovakia.

Source: Wooden articular church of Hronsek

Czech Evangelický kostel (Hronsek)

Dřevěný artikulární kostel je artikulární evangelický kostel v obci Hronsek, který je jako ukázka slovenské dřevěné sakrální architektury zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO v rámci Dřevěných chrámů ve slovenské části Karpat.

Source: Evangelický kostel (Hronsek)

Greek Ξύλινη εκκλησία του Χρόνσεκ

Η ξύλινη εκκλησία του Χρόνσεκ είναι Λουθηρανική εκκλησία της Αναγέννησης, που βρίσκεται στο χωριό Χρόνσεκ της Σλοβακίας. Από το 2008 η εκκλησία έχει ανακηρυχθεί Μνημείο Παγκόσμιας Κληρονομιάς της UNESCO. Μαζί με άλλες επτά εκκλησίες της Σλοβακικής περιοχής των Καρπαθίων αποτελούν τα καλύτερα δείγματα ξύλινης θρησκευτικής αρχιτεκτονικής του ύστερου Μεσαίωνα έως τα τέλη του 18ου αιώνα. Το ξύλο χρησιμοποιείται ως κύριο υλικό κατασκευής καθώς και παραδοσιακές τεχνικές κατασκευής.Η εκκλησία διαθέτει στοιχεία Γερμανικής και Σκανδιναβικής αρχιτεκτονικής.

Source: Ξύλινη εκκλησία του Χρόνσεκ

Finnish Hronsekin puukirkko

Hronsekin puukirkko on Unescon maailmanperintöluettelon kohteeseen Slovakian Karpaattien puukirkot kuuluva kirkko Hronsekin kylässä Slovakiassa.

Hronsekin protestanttinen puukirkko rakennettiin tarkkojen säännösten mukaan kokonaan puusta. Protestantit saivat luvan rakentaa kirkkoja vuonna 1681, mutta kirkkoväki jatkoi jumalanpalvelustensa järjestämistä Rothovin kartanossa. Vasta lokakuussa 1725 laskettiin uuden kirkon perustukset. Kirkko saatiin rakennettua noin vuodessa.Laiva on ristinmuotoinen ja se on 8 metriä korkea ja 26 metriä pitkä. Kirkkoon mahtuu 1 100 ihmistä, sillä penkit ovat järjestetty amfiteatterimaisesti. Banskábystricalaisen mestarin Martin Podkonickýn suunnittelemat urut ovat vuodelta 1754. Kellotorni sijaitsee hieman erillään varsinaisesta kirkkorakennuksesta. Kirkon sisäosien koristelu on vähäistä ja se on pääasiassa yksityiskohtaisia kaiverruksia. Seinät ja katto on jätetty luonnolliseen puiseen väriinsä.

Source: Hronsekin puukirkko

French Église articulaire en bois de Hronsek

L'église articulaire en bois de Hronsek est une église luthérienne située dans le village de Hronsek, en Slovaquie.

Source: Église articulaire en bois de Hronsek

Hungarian Garamszegi evangélikus templom

A garamszegi evangélikus templom (szlovákul: Drevený artikulárny kostol v Hronseku), 2008 július 7-én az UNESCO Világörökségi Bizottságának 32. Québecben tartott ülésén került a világörökségek listájára, Szlovákia több más fatemplomával együtt.

Source: Garamszegi evangélikus templom

Polish Kościół artykularny w Hronseku

Kościół artykularny w Hronseku – jeden z pięciu zachowanych kościołów artykularnych na Słowacji. Znajduje się w miejscowości Hronsek, w Kotlinie Zwoleńskiej. W 2008 roku świątynia oraz położona w pobliżu dzwonnica zostały wpisane wraz z innymi drewnianymi świątyniami słowackich Karpat na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Source: Kościół artykularny w Hronseku

Slovak Drevený artikulárny kostol (Hronsek)

Drevený artikulárny kostol v Hronseku je evanjelický kostol.

Protestantské cirkevné obrady sa v Hronseku vykonávali do roku 1726 v miestnom renesančnom kaštieli. Keď už vyhradené priestory pre obyvateľov širokého okolia nepostačovali, bolo rozhodnuté o výstavbe nového artikulárneho kostola. Hronsek bol vybraný ako spádová obec severnej časti Zvolenskej stolice. Pre južnú časť to bol podobný kostol v Ostrej Lúke.

V čase stavby artikulárnych chrámov habsburskí úradníci robili všetko pre to, aby ešte zmenšili trvácnosť protestantských cirkevných stavieb. Svojvoľným prekrúcaním šopronských artikúl ešte sprísňovali aj tak obmedzujúce sankcie. Pre stavbu v Hronseku bolo vybrané miesto, kde bolo hronovisko. Všade na okolí boli močiare a v bezprostrednej blízkosti rieka Hron. Stavba napriek tomu nebola nikdy zatopená. Jednou z ďalších požiadaviek bolo, aby všetci návštevníci mali miesto na sedenie.

Stavba kostola začala 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 bola dokončená. Meno autora projektu nie je známe. Kostol je postavený v tvare kríža. Dlhšie rameno kríža má dĺžku 23 m, kratšie má 18 m, výška kostola je 8 m. Stavba je hrázdenej drevenej konštrukcie z masívneho - dubového a ihličnatého - smrekovcového dreva.

Unikátne je použitie klasickej spojovacej techniky hlavných nosných prvkov, ktoré sú spájané klasickými tesárskymi spojmi a drevenými kolíkmi. Vnútorná klenba kostola pripomína tvar prevrátenej lode. Nachádzajú sa tu neobvyklé prvky škandinávskej architektúry, ktorú charakterizujú stĺporadia na chóroch a pod chórmi, zdobené jónskym ornamentom a prístrešky pri vstupe, podľa čoho sa usudzuje, že na stavbe pracovali remeselníci z Nórska či Švédska.

Jedinečné je aj amfiteatrálne usporiadanie lavíc na chóroch.

Oltár kostola má šesť vymeniteľných obrazov. Obrazy sú z roku 1771 od majstra Samuela Kialoviča. Nad oltárom sú anjeli držiaci erby šľachtických rodín z okolia, ktorí podporovali evanjelickú cirkev. Organ je dielom majstra Martina Podkonického z Banskej Bystrice. Patrí medzi vzácne barokové organy. Pochádza z roku 1764. Luster, pôvodne pozlátený, je dar richtára Martina Hudeca z Veľkej Lúky.

Celková kapacita kostola je 1 100 miest na sedenie. Do kostola vedie 5 vchodov. Po obvode kostola je 30 okien. Strecha je šindľová s tromi krížmi a kohútom - symbolom kresťanskej bdelosti.

V blízkosti kostola je zvonica s rovnakou architektúrou, ktorá bola postavená súčasne s kostolom 1726. Na nádvorí kostola sú tri staré lipy, ktoré boli vysadené pri vysviacke kostola.

7. júla 2008 na 32. zasadnutí Výboru UNESCO v kanadskom Quebecu bol kostol aj so zvonicou zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Source: Drevený artikulárny kostol (Hronsek)

Wikivoyage

French Église articulaire en bois ()

L'église a été inaugurée à l'automne 1726. Elle est en forme de croix dont le plus long bras est de , le plus court est de . La hauteur de l'église est de .

PhoneA. H. Krčméryho 85
Last Edit2019-11-17
cs Dřevěný artikulární kostelel Ξύλινη εκκλησία του Χρόνσεκfi Hronsekin puukirkkofr église articulaire en bois de Hronsekhu Garamszegi evangélikus templompl Kościół artykularny w Hronsekupt Igreja de madeira de Hronseksk Drevený artikulárny kostolsl Lesena cerkev v Hronsekutr Hronsek ahşap eklem kilisesi
Wikidata Updated: Fri Jul 23 2021 06:31:19