Jan Matejko Square in Kraków

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Jan Matejko Square in Kraków

Geographical coordinates: 50.0665 19.9424

Wikipedia

Polish Plac Jana Matejki w Krakowie

Plac Jana Matejki – plac w Krakowie usytuowany między ulicami Basztową i Warszawską na terenach Kleparza, na północ od Starego Miasta.

Teren dzisiejszego placu Matejki stanowił w przeszłości wschodnią część rynku kleparskiego, powstałego zapewne w XIV w. Podział rynku nastąpił w XIX w. poprzez wzniesienie na dzisiejszej zachodniej pierzei placu budynku ASP oraz gmachu Dyrekcji Kolei (na miejscu kleparskiego ratusza). Cały teren służył także jako przedpole Barbakanu.

Kleparz został przyłączony do Krakowa w 1791. Przy dzisiejszym placu Matejki powstały m.in. monumentalne gmachy Dyrekcji Kolei, Narodowego Banku Polskiego i Akademii Sztuk Pięknych.

W 1910, w 500. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem wzniesiono pomnik Grunwaldzki, według projektu Antoniego Wiwulskiego. Powstanie pomnika finansował Ignacy Paderewski. Pomnik został zniszczony przez okupanta hitlerowskiego, w 1976 pomnik zrekonstruowano. Przed pomnikiem znajduje się marmurowa płyta Grobu Nieznanego Żołnierza.

Przy zbiegu ulic: Warszawskiej, św. Filipa i Kurniki, w narożniku placu Matejki znajduje się kościół św. Floriana z XII w., wielokrotnie przebudowywany. W przeszłości od kościoła św. Floriana zaczynała się tzw. "Droga Królewska" biegnąca na Wawel.

W pierwszej dekadzie XXI w. plac został poddany przebudowie i rewitalizacji według projektu Piotra Orzeszka.

Source: Plac Jana Matejki w Krakowie

Referenced from

located on streetTomb of the Unknown Soldier in Kraków
de Jan-Matejko-Platz (Krakau)es Plaza de Jan Matejko (Kraków)pl Plac Jana Matejki w Krakowie