Kinkeisan

mountain in Hiraizumi, Japan

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Kinkeizan (Hiraizumi)

Geographical coordinates: 38.9933 141.109

Wikipedia

English Kinkeizan

Mount Kinkei (金鶏山, Kinkei-san or Kinkei-zan) is a hill in the town of Hiraizumi in southwestern Iwate Prefecture, Japan. The mountain is part of the UNESCO World Heritage Site Historic Monuments and Sites of Hiraizumi.

Mount Kinkei is a sacred mountain that has influenced the spatial layout of the temple complex at Hiraizumi. It lies approximately halfway between the temples of Chuson-ji and Mōtsū-ji. According to the legend, the hill was built in a single night by Fujiwara no Hidehira of the Northern Fujiwara to the west of Muryōkō-in temple, which was intended to be a copy of the Byōdō-in temple in Uji (near Kyoto). The name of the hill is said to be derived from a golden cockerel was buried on the top.

In 1930, illegal excavations to find the legendary golden cockerel uncovered ceramic and earthenware and copper sutra containers, indicating that the summit of the hill was used as a sutra mound. The sutra containers are now at the Tokyo National Museum.

Subsequent excavations found the remains of a Hall identified as belonging to Zaō Gongen; associated with the cult of Miroku.On 22 February 2005, Mount Kinkei was declared a national historic site.

Source: Kinkeizan

Czech Kinkei

Kinkei (japonsky: 金鶏山; Kinkeisan nebo Kinkeizan) je kopec v jihozápadní části prefektury Iwate v Japonsku. Leží na území města Hiraizumi v okrese Nišiiwai.

Kinkei je posvátnou horou (kopcem), která ovlivnila prostorové uspořádání města Hiraizumi. Leží přibližně v polovině cesty mezi chrámy Čúsondži a Mócúdži. Podle legendy nechal kopec navršit během jediné noci Fudžiwara no Hidehira z třetí generace severní větve rodu Fudžiwara na západ od chrámu Murjókóin, který postavil jako kopii chrámu Bjódóin v Udži. Jméno kopce pak prý je odvozeno z faktu, že na vrcholu byl zahrabán pár zlatých (金, kin) slepic (鶏, kei). Výška kopce je 98,6 metru.

V roce 1930 zde došlo k nelegálním vykopávkám ve snaze najít legendární zlaté slepice. Místo nich ale byly objeveny keramické a hliněné nádoby a měděné válce se sútrami. 22. února 2005 byl kopec Kinkei prohlášen za národní památku.

Hora kinkei je jednou z památek v katastru města Hiraizumi, které byly v roce 2011 zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO pod společným označením Hiraizumi - chrámy, zahrady a vykopávky reprezentující buddhistickou Čistou zemi.

Source: Kinkei

Japanese 金鶏山

金鶏山(きんけいざん、きんけいさん)

岩手県西磐井郡平泉町にある山。本項で詳述。

宮城県登米市にある標高72mの山。

群馬県富岡市にある標高856mの山。妙義山の一つ。金鶏山(きんけいざん、きんけいさん)は、岩手県西磐井郡平泉町にある山。

国の史跡。2011年(平成23年)6月26日、「平泉―仏国土(浄土)を表す建築・庭園及び考古学的遺跡群―」の構成資産の一つとして世界遺産に登録された。2014年3月18日には「おくのほそ道の風景地」の一つとして国の名勝に指定された(10県13か所一括指定されたうちの一つ)。

Source: 金鶏山

Chenese 金雞山 (岩手縣)

金雞山(きんけいざん、きんけいさん),是位於岩手县西磐井郡平泉町的山。

屬於國家史跡。在2011年(平成23年)6月26日,做為「平泉—象徵著佛教淨土的廟宇、園林與考古遺址」之一被登錄為世界遗产。2014年3月18日指定為國家名勝「奧之細道的風景地草加松原」(共有10縣13處一併被指定)。

Source: 金雞山 (岩手縣)

Wikivoyage

Russian Гора Кинкейдзан

На горе когда-то было построено хранилище сутр, от которого ничего не сохранилось. Где-то на горе есть могила жены и сына Ёцисуне Минамото.

SourceХираидзуми (ru.wikivoyage.org)
Typesee
Last Edit2018-02-04

French Mont Kinkeisan ()

Des sutras bouddhistes furent jadis enterrés dans cette montagne.

Last Edit2015/09/28
arz جبل كينكيسانca mont Kinkeics Kinkeifa کینکیزانja 金鶏山zh 金雞山
Wikidata Updated: Fri Jul 23 2021 07:47:52