Old City Town Hall, Szczecin

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Town hall in Szczecin

Geographical coordinates: 53.42444444 14.56

Wikipedia

English Old Town Hall, Szczecin

The Old Town Hall in Szczecin (Polish: Ratusz Staromiejski w Szczecinie, German: Altes Rathaus Stettin) is the present day town hall in the old town district. It was built for the municipal government in the 15th century. Today it is used as a history museum.

Source: Old Town Hall, Szczecin

Polish Ratusz Staromiejski w Szczecinie

Ratusz Staromiejski w Szczecinie – wzniesiony przy Rynku Siennym, dziś przy ulicy Księcia Mściwoja II nr 8.

Zbudowano go dla władz miasta w XV w. na miejscu drewnianego budynku z poł. XIII w., w którym mieściły się: izba ławników, sala sądowa, sala handlowa oraz karcer znajdujący się w piwnicach. W roku 1570 był miejscem obrad Kongresu Pokojowego kończącego wojnę pomiędzy Szwecją i Danią. Po zniszczeniach w trakcie najazdów Brandenburczyków został odbudowany w stylu barokowym. Funkcję ratusza pełnił do 1879 i od 1937-38 do zniszczenia podczas II wojny światowej. Został odbudowany w latach 1972–1975 na potrzeby Muzeum Narodowego w Szczecinie. Odrestaurowano m.in. gotyckie zdobienia ścian zewnętrznych. Część budynku zachowała styl barokowy.

W ratuszu mieści się Muzeum Historii Szczecina – oddział Muzeum Narodowego. Wystawy stałe są poświęcone historii i kulturze Szczecina. W gotyckiej piwnicy mieści się restauracja. Ratusz wchodzi w skład międzynarodowej trasy turystycznej Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Source: Ratusz Staromiejski w Szczecinie

Chenese 什切青老城市政厅

什切青老城市政厅(波兰语:Ratusz Staromiejski w Szczecinie)位于什切青老城区,建于15世纪。当时称为新市政厅,以取代14世纪的旧建筑。n 1968年,经过细致的修复,该建筑恢复原貌,包括哥特式内部装饰。1869年以来,该建筑开设一个受欢迎的餐厅和酒馆。另一部分开设什切青历史博物馆,为什切青国家博物馆的一部分。

Source: 什切青老城市政厅

Wikivoyage

Russian Старая ратуша

Address Księcia Mściwoja II 8
Typesee
Last Edit2017-06-06
cs Stará radnicepl Ratusz Staromiejski w Szczeciniezh 什切青老城市政厅
Wikidata Updated: Fri Jul 23 2021 07:46:26