Kutuzovsky Fountain‎

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons category: Kutuzovsky Fountain

Geographical coordinates: 44.7427 34.3617

Wikipedia

English translation from Russian

Kutuzov Fountain or Suuk-Su (ukr. Kutuzovsky Fountain, Xiongyu-Su, Crimean Tat. Süngü Suv, Xiongyu Suv) is a fountain-monument by M. AND. Kutuzov near the site of the battle on 24 July 1774 at the village of Shumy, where he was severely wounded by a bullet to the head. It is located on the 35th kilometer of the Simferopol-Alushta Circuit, before turning to the village of Luchisht (Demerji). During its existence, several reconstructions have undergone several reconstructions, including a transfer of several tens of meters to the terrain. Ukraine is a cultural heritage monument. Russia is a cultural heritage site of regional significance.

Source: Кутузовский фонтан

Russian Кутузовский фонтан

Куту́зовский фонта́н или Суук-Су (укр. Кутузовський фонтан, Сюнґю-Су, крымскотат. Süngü Suv, Сюнгю Сув) — фонтан-памятник М. И. Кутузову недалеко от места боя 24 июля 1774 года при деревне Шумы, где он был тяжело ранен пулей в голову. Находится на 35-м километре трассы Симферополь-Алушта, перед поворотом на село Лучистое (Демерджи). За время существования пережил несколько реконструкций, в том числе и перенос на местности на несколько десятков метров. На Украине — памятник культурного наследия. В России — объект культурного наследия регионального значения.

Source: Кутузовский фонтан

Ukrainian Кутузовський фонтан

Куту́зовський фонта́н або Сюнґю-Су (крим. Süngü Suv, Сюнгю Сув) — фонтан-пам'ятник Михайлу Іларіоновичу Кутузову на трасі Сімферополь — Алушта, перед поворотом на село Лучисте (Демірджи). В 1804 році з дозволу таврійського губернатора Д. Б. Мертваго джерело Сюнґю-Су було оформлене у вигляді фонтана у східному стилі на замовлення сина загиблого у Шумській битві турецького офіцера Ізмаїл-аги в пам'ять про батька. Був перейменований у період російсько-турецької війни 1828—1829 років на честь перемоги російських військ в останній битві російсько-турецької війни 1768—1774 років, в результаті якої Крим було вирвано з турецького протекторату.

Назва Сюнґю-Су в перекладі з кримсько-татрської мови означає «багнет-вода» (süngü — багнет, suv — вода).

23 липня (3 серпня за новим стилем) 1774 року, північніше села Шума, корпусом під командуванням генерал-поручика В. П. Мусіна-Пушкіна (близько 3,5 тисяч людей) був розбитий яничарський авангард (близько 8 тисяч людей, командувач — Тузчі-оглу Ізмаїл-ага) турецького десанта Трапезундського паші Гаджі Алі бея (близько 30 тисяч людей), що висадився 18 липня в Алушті. Не дивлячись на чисельну перевагу та затятий опір супротивника, підполковник М. І. Кутузов ввів в атаку свій гренадерський батальйон Московського легіону, що завдав вирішального удару. Під час бою М. І. Кутузов дістав важке поранення в голову. Згідно з останніми дослідженнями, які уточнюють дату народження М. І. Кутузова (5.9.1747), на момент битви йому було 26 років. За проявлену відвагу Кутузов був представлений до нагородження орденом Святого Георгія 4-го класу.

З 1831 року фонтан утримувався на кошти державних дорожних служб. Всього було 6 реконструкцій фонтана (1831, в 1835 році на фонтан була встановлена чавунна дошка з текстом про поранення Кутузова, яку близько 1845 року замінили на мармурову, близько 1874 року та в 1908, 1937, 1945 роках), а в 1956 році за проектом архітектора А. Бабицького, були проведені роботи з перенесення фонтана, після яких фонтан-пам'ятник набув сучасного вигляду. За задумом архітектора, потужна стіна нового фонтана перекривала селеве русло, що загрожувало трасі державного та урядового значення. Водне джерело було виведено нижче від дороги. Скульптор Леонід Смерчинський виконав барельєф полководця зі штучного каміння. В оформлені меморіалу допущено ряд історичних помилок, в тому числі текстові таблиці з неправильною датою битви, зображення військової арматури потьомкінських часів тощо. Нині Кутузовському фонтану потрібна реконструкція.

Source: Кутузовський фонтан

Nearby

Funa fortress2.3 km
Angarskyi Pass2.4 km
Chatyr-Dag5.0 km
Eklizi-Burun5.8 km
Saint Theodore church in Alushta8.5 km
Villa Golubka8.5 km
Jukhary-Jammy8.7 km
Stakheev palace in Alushta8.7 km
Aluston8.8 km
Alushta Aquarium8.9 km
ru Кутузовский фонтанuk Кутузівський фонтан
Wikidata Updated: Fri Jul 23 2021 09:08:17